Остани дома и тренирај, порачува Куртановиќ

Вонредните мерки и ограничувања кој настанаа поради ширење на епидемијата од коронавирусот секако ги парализираа и спортистите кои совесно и дисциплинирано ги следеа и се придржуваа кон мерките од авторитетите на нашата држава. „Карате клубот Кеикс веднаш по првите...

Одложени кавлификациите за ОИ во Париз, Арсосвки се надева дека ќе ја задржат формата...

Логично беше да се очекува Светската карате федерација (ВКФ) да донесе одлука квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Токио да се одржи и наместо од 8 до 10 мај во Париз да се одржи од 26 до 28 јуни....

Државните првенства во карате и џудо без публика

Државните првенства во карате за деца и џудо за пионери и сениори ќе се одржат без публика по препорака на Министерството за Здравство спортските натпревари да се одржуваат без присуство на публика...

Иванчо Горјанин: „Еден здив, еден живот. Тоа е Бушидо“! (ФОТО)

„Позната фраза, која еден мој учител ја потврди при нашите разговори. Ја чувствувам до ден денешен. Tаа кратка фраза, а толку голема во длабочина.

Петар Заборски и Петар Спасеновски на подготовки во Подгорица за ЕП во Баку

Карате репрезентативците на Макпетрол Петар Заборски и Петар Спасеновски имаа петдневни  заеднички  подготовки во Подгорица со КК Омладинац од Црна Гора и репрезентатиивци од Хрватска, Косово и Албанија за Европското сениорско првенство...

Прием за Емил Павлов во АМС по златото во Премиер лигата (ФОТО)

Најдобриот каратист на Македонија Емил Павлов беше на прием во Агенцијата за млади и спорт по повод освојувањето на златниот медал на силната Карате 1 Премиер лига во Салзбург, Австрија.

Горјанин за Деновите на Бушидо: Ова е производ на долгото тежнеење за внесување на...

Утре се одржува „Денови на Бушидо“ во Скопје во организација на во организација на Такешидо каиго - Шуготенши Каратедо-Бушидо школа. Ова е прв настан од ваков формат. За прв...

Премиер лигата во Салзбург нова можност за докажување за каратистите

Македонија на Карате 1 Премиер лигата во Салзбург, Австрија, според пријавите, ќе ја претставуваат 11 каратисти. Така на овој турнир нашата земја ќе ја претставуваат Петар Спасеновски, Емил Павлов,...

Одредени репрезентативците за ЕП во Баку, прилепскиот ката тим пак ќе настапува за Македонија

Познат е составот на македонската сениорска репрезентација за Европското првенство (ЕП) во Баку, Азербејџан (25-29 март). Селекцијата брои 12 каратисти во борби (пет во женска и седум во машка конкуренција).

Денови на Бушидо во Скопје

На 29 февруари ќе се одржи Денови на Бушидо во Скопје во организација на во организација на Такешидо каиго - Шуготенши Каратедо-Бушидо школа. „Ова е прв настан...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...