Еспиноз: Карате светот обединет околу исти цели

Унитарноста на каратето се потврди на најдобар можен начин, откако изминативе неколку дена беше организирана тридневна видео конференцијата на претседателот на Светската карате федерација (ВКФ/WKF) Антонио Еспинос со претседателите на националните карате федерации од членки од целиот свет. Во услови...

Каратистите со нов квалификациски систем за пласман на Олмпијадата во Токио

Поради одложувањето на Летните олимписките игри (ЛОИ) во Токио за 2021 година, а во договор со Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Светската карате-федерација (ВКФ) го ревидира постојниот систем за квалификации за ЛОИ. Поради пандемијата на коронавирусот, а со оглед на...

Жан-Клод ван Дам почнал како каратист

Жан-Клод Ван Дам со боречките вештини почнал да се занимава на 10-годиншна возраст. Татко му го запишал шотокан карате училиште. Почнува во Карате клубот Дигба, потоа продолжува во Голден од каде што заминува за Лос Анџелес во САД. Голема е веројатноста...

Босанска каратe реперезентативка крвнички претепана во сопствениот стан (ФОТО)

Ема Селман преку Фејсбук ги извести своите пријатели за потресното искуство и јавно го објави името на човекот кој го направи тоа. Карате репрезентативката на Босна и Херцеговина, Ема Селман, заедно со нејзината сестра Ена (исто така каратистка), беше жртва...

Тамара, Симона и Ивана на денешен ден го освоија првиот сениорски медал на ЕП

На денешен ден пред 15 години е освоен првиот сениорски медал на европските и светските карате првенства во независна Македонија. На 14 мај 2005 година во Тенерифе – Шпанија, женскиот ката тим го освои бронзениот медал. Овој медал е...

Емил Павлов: Никогаш не се откажувам, без разлика на се – ќе освојам олимписка...

Светската карате федерација (ВКФ) ја исфрли најновата ранг листа на која нашиот најдобар картист Емил Павлов се најде на 5-тото место во категоријата до 60 килограми, што е најдобар пласман на наш каратист на светската карате листа. Тоа беш...

Историска фотографија: Првите МАКЕДОНСКИ медалисти! (ВИДЕО)

Првите МАКЕДОНСКИ медалисти! Да, точно така, ова се првите освојувачи на медали за независна Македонија и тоа: Елвир Куртановиќ - златен медал, Зоран Пејов - бронзен и Ангел Георгиев – бронзен. Оваа извонредна екипа ја предводеш  селекторот и национален тренер Чедомир...

Емил Павлов е петти на светската ранг листа на ВКФ

Емил Павлов е петопласиран на светската листата на ВКФ со 3457,50 поени во категоријата до 60 килограми, што е еден од највисоките пласмани на еден наш каратист. Дархан Асадилов од Казахстан ја предводи листата на најдобрите каратисти во категоријата до...

Владимир Јовановски беше дел од големиот Карате-до семинар на ЈКА во Германија

Македонскиот карате мајстор, сенсеи Владимир Јовановски, кој е претседател и главен инструктор на ЈКА Македонија и Центарот за јапонски боречки вештини Бушидо Доџо, учествуваше на голем меѓународен карате семинар од 6 до 8 март во Бад Камберг, Германија, односно...

Пејов: Големиот балкански карате семинар не се одржа, но штом се створат услови ќе...

За жал, поради вонредната состојба во Македонија, Големиот балкански карате семинар (ГБКС) нема да се одржи, како што беше планирано, денеска и утре (24 и 25 април), вели сенсеи Зоран Пејов од Карате центар „Пејов“, клубот кој се јавува...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Мејведер ќе го плати погребот на Џорџ Флојд (ФОТО/ВИДЕО)

Флојд Мејведер понуди да ги плати сите погребни трошоци за Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата во Минеаполис. Немири и протести избувнаа низ САД...

Александар Велики Волкановски против Мек Грегор

Конор Мек Грегор против Александар Волкановски во лесна категорија. Оваа борба има реална основа, затоа што и Ирецот и австралиско- македонскиот борец се заинтересирани...

Мек Грегор јаде мртви пчели (ВИДЕО)

На многу приврзаници на Конор Мек Грегор им се гади од најновото видео. „Озлогласениот“ објави видео во кое чува тегла полна со мртви пчели и...

Џон Џонс чисти улици по протестите (ВИДЕО)

Шампионот во полутешка категорија, Џон Џонс, излезе на улиците да го чисти метежот што зад себе го оставија протестантите во Алабама. „Коски“ успеаја да го...

Почина поранешниот светски шампион во бокс Кертис Кокс

Поранешниот светски боксерски шампион во полусредна категорија, Кeртис Кокс, почина на 82-годишна возраст на крајот на минатата недела. Ова го соопшти Ирвин Спаркс, деловен...