Откажан таеквондо турнирот „Охрид опен 2020“

Таеквондо клубот Хва ранг ИТФ од Лескоец –Охрид не известија дека го откажуваат Меѓународниот таеквондо ИТФ турнир „Охрид опен 2020“, кој требаше да се одржи на 20 јуни во СРЦ „Билјанини извори“  под покровителство на генералниот спонзор ПН Метал...

Таеквондо клубот Бутел во хумана акција – посети семејства од социјален ризик (ФОТО)

Денеска Таеквондо клубот Бутел посети седум семејства од социјален ризик во Општина Бутел. Некои од тие семејствата се повеќедетни и со самохрани родители. „Однесовме прехрамбени производи (брашно, грав, леќа, ориз, прашок, макарони, шпагети, средства за хигиена, пијалоци, благи работи за...

Златен медал за Дејан Георгиевски на Г-1 турнирот „Софија опен“, бронзи за Марко Стевиќ...

Сениорите освоија три медали на Меѓународниот Г-1 таеквондо турнир „Софија опен 2020“ – еден златен и два бронзени. Златен за Дејан Георгиески и  бронзен за Марко Стевиќ во категоријата над 87 килограми. Дејан беше подобар од клупскиот другар Марко во...

Злато за Филип Стаменов, сребра за Дамјан Трајковски и Мила Рељиќ на „Софија опен...

Успешен ден на македонските таеквондисти на на Меѓународниот таеквондо турнир „Софија опен 2020“ од серијата Г-1 во Софија, Бугарија. Освоени се три медали, златен за Филип Стаменов и сребрени за Дамјан Трајковски...

Хва ранг ИТФ го одложи учеството на турнирот во Суботица

Таеквон до клубот ХВА ранг ИТФ од Лескоец-Охрид викендов (1 март) требаше да учествува на еден од најдобрите меѓународни турнири на овие простори од А класа на ИТФ во Суботица-Србија. Но, поради...

Дејан Георгиевски повторно го развеа македонското знаме, освои злато на „Словенија опен“

Дејан Георгиевски повторно во негов стил освои златен медал во сениорска конкуренција на Меѓународниот таеквондо Г1 турнир „Словенија опен 2020“. Георгиевски извојува три победи со прекин, односно технички нокаути. Тој...

Дамјан Трајковски освои златен медал на „Словенија опен 2020“ (ФОТО)

Дамјан Трајковски го освои златниот медал на Меѓународниот таеквондо турнир „Словенија опен 2020“ во категоријата над 78 килограми во јуниорска конкуренција. Трајковски во финалето го совлада Митар Макленовиќ од...

Мила Рељиќ обезбеди бронза на „Президенс купот“ во Шведска

Милијана Рељиќ (-68 кг) во јуниорска конкуренциа обезбеди бронзен медал на „Президенс купот“ во Хелсинборг, Шведска,од Е2 серијата. Мила извојува две победи над противнички...

Тигри ќе настапат на „Президенс купот“ во Шведска

Тигри со тројца натпреварувачи ќе настапи на Меѓунардониот таеквондо турнир „Президенс куп“ во Шведска од 18 до 23 февруари. На овој турнир се пријавени повеќе од 1500 натпреварувачи од...

Единстевната иранска олимписка медалистка, во таеквондо, избега од државата

Rio Olympics Taekwondo Women Единствената Иранка со олимписки медал, Кимија Ализадех објави дека ја напуштила родната земја. Причина како што вели е тоа што не сакала да биде дел од „хипокризијата, лагите и...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...