Максим Новоселов покажа голема умешност со секири и ножеви (ВИДЕО)

Максим Новоселов повторно ги воодушеви фановите со своите вештини, што ги покажа на социјалните мрежи. Лудиот Макс е поранешен европски шампион во борбено самбо и ќе постигнеше одлични резултати во спортот, но двете пресуди го запреа. Прв пат беше осуден...

Кога браќата Емилијаненко се сретнаа во финале (ВИДЕО)

Браќата Емелијаненко отсекогаш биле и ќе останат заштитен знак во светот на боречите вештини. Двајцата Руси своеврено се покажаа како вистински машини за убивање. И покрај далеку поголемата професионална реализација на поголемиот Федор, Александар исто така има важна улога во...

Одложени европските првенства и светскиот куп во самбо

На состанокот на Извршниот комитет на Европската самбо федерација (ЕСФ) се донесени се повеќе одлуки за одложување на европски првенства и светски куп. Така, Европското првенство во Самбо 2020 (Екатеринбург, Русија) од 21-25 мај 2020 година е презакажно за 17-21...

Јури Рибак триумфираше на Апсолутниот самбо куп во Сочи (ВИДЕО)

На 7 декември, во рускиот град Сочи, се одржа Апсолутниот самбо куп за наградите на државите на Унијата. На турнирот учествуваа 16 врвни самбисти од 14 држави кои се бореа за титулата...

Аратан Рушити со светската самбо елита на Апсолутниот самбо куп во Сочи

Во рускиот град Сочи ќе се одржи Апсолутниот куп во самбо на сојузот на држави Русија и Белорусија. Турнирот што ќе собере 16 самбисти во апсолутна категорија ќе се одржи на 7...

Самбото е вклучено во програмата на Светските борбени игри во 2021 година

Главниот град на Казахстан, Нур Султан, ќе биде домаќин на Светските борбени игри 2021 година. Оваа одлука е донесена на 10 мај на Генералното собрание на Глобалното здружение на меѓународни спортски федерации (ГАИСФ), што се...

Русија најуспешна на СП во самбо со ѕвездите Немков и Сиделников, Македонија незабележителна

Македонските репрезентативци без поголем успех на Светското сениорско првенство во самбо во Чеонгју – Јужна Кореја. Во единстевниот настап на наш натпреварувач Маја Бобан (-68 кг) во спорт самбо загуби од Колумбијаката...

Самбо репрезентацијата патува на Светското првенство во Јужна Кореја

Македонската самбо репрезентација вечерва патува на Светското првенство во самбо кое се одржува во Сеул, Јужна Кореја, од 8 до 10 ноември. Боите на Макеоднија ќе ги бранат Маја...

Балканско првенство во самбо: Македонија трета и во машка и во женска конкуренција

Вчера во Скопје се одржа Балканското првенство во самбо  за кадети на кое Македонија и во машка и во женска конкуренција ги освои третите места во вкупниот пласман.

Омар Факиќ – балкански шампион во самбо, Македонија трета

Омар Факиќ стана балкански шампион во најатрактивната категорија-тешка на Балканското самбо првенство за кадети во Скопје. Македонија е трета во вкупниот пласман. Ова е дебитантски...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Почина поранешниот светски шампион во бокс Кертис Кокс

Поранешниот светски боксерски шампион во полусредна категорија, Кeртис Кокс, почина на 82-годишна возраст на крајот на минатата недела. Ова го соопшти Ирвин Спаркс, деловен...

Максим Новоселов покажа голема умешност со секири и ножеви (ВИДЕО)

Максим Новоселов повторно ги воодушеви фановите со своите вештини, што ги покажа на социјалните мрежи. Лудиот Макс е поранешен европски шампион во борбено самбо и...

Лицето на Шевченко по борбата со Чокагјан (ФОТО)

Антонина Шевченко не успеа да го направи она што го постигна нејзината помлада сестра Валентина. Минатиот викенд на УФЦ во Вегас се сретна со...

Џон Џонс се откажа од титулата

Легендата во полутешка категорија Џон Џонс се откажа од титулата. Шампионот во полутешка категорија сериозно е навреден од УФЦ, бидејќи не сакаат му платат за...

Мек Грегор: Бидете промената која сакате да ја видите

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор, е загрижен за она што се случува во САД во последните денови. Масовните протести избија откако...