Летаа ножеви, нунчаки и останато оружје пред очите на многу луѓе (ВИДЕО)

Еве уште еден интересен материјал за винг чунг вештината во Македонија изведен од сифу Мирко Тодоровски и Ненад Стефановски - Брус пред телевизискиот аудиториум во нашата земја. Публиката во студиото подзастана од прикажаната вештина. https://youtu.be/lVa2L8n5D3Q

Стапот или раката – винг чун вештини во Скопје (ВИДЕО)

Стапот или раката. Погледнете ги мајсториите на винг чун мајсторите од Македонија што беа демонстрирани во Скопје пред некое време под будното око на мајсторот на оваа вештина Мирослав Тодоровски - Мирко. Овде може да го погледнете видеото. https://youtu.be/1XPQpa5D7ok

Винг чун мајсториите од натперварот во Скопје (ФОТО/ВИДЕО)

Во Скопје се одржа натпревар винг чун дисциплини, кој беа од демонстративен карактер, во организација на мајсторот за винг чун кунг фу, сифу Мирослав Тодоровски –Мирко. На натпреварот имаше 10 натпреварувачи, 4 деца демонстратори, и 4 набљудувачи и учесници на семинарот од Лондон, кои...

Уметноста на рацете и оружјето со винг чун кунг фу мајсторот Мирослав Тодоровски (ВИДЕО)

Скопје во недела ќе биде домаќин на еден исклучителен настан, мајсторот за винг чун кунг фу, сифу Мирослав Тодоровски –Мирко, организира натпревар во винг чун дисциплини,  кој имаат демонстративен карактер. https://youtu.be/Fnv5efgWmwU Ова е доволен предизвик да се видат натпреварите во повеќе...

Во Скопје: Винг чун кунг фу натпревар со сабји, стапови и еден спрема десетимна

На 19 јуни во Скопје мајсторот за винг чун кунг фу, сифу Мирослав Тодоровски –Мирко организира натпревар во винг чун дисциплини,  кој имаат демонстративен карактер. Сепак ова е доволен предизвик да се видат натпреварите во повеќе дисциплини, односно борби...

Масовна тепачка на детско кунг фу натпреварување (ВИДЕО)

Не недостасуваше акција во Украина, каде што минатиот викенд во склоп на турнирот во кунг фу за млади возратси избувна масовна тепачка. Немирите избија откако еден азербејџански борец го удри противникот од Ерменија оз зад грб, Дејвид Петрсојан, кој беше...

Брус Ли: 6 совети за самоодбрана (ВИДЕО)

Брус Ли е најпознатиот мајстор на боречките вештини на сите времиња. Неговите размислување за боречките вештини и нивниот развој беа пред своето време. Во својата книга „Д’Тао оф кунг фу“ даде шест совети за самоодбрана. 1. Самоодбраната не е забавна. Ли ја разбива...

Џеки Чен и тигарот (ВИДЕО)

Извонредно видео од големиот мајстор на кунг фу-то, Џеки Чен. https://youtu.be/acy3qwRfum8

Вистината за Брус Ли и пинг понгот со нунчаките (ВИДЕО)

Се појави видео во 2008 година како реклама за мобилниот телефон Nokia N96 Limited Edition. Вкупно собраа на повеќе ЈуТјуб адреси од 30 милиони прегеледи. Се разбира, тоа беше видео монтажа, но за вакви работи секогаш се прашува човечката...

36.000 наследници на Брус Ли: Не се закачај со нив!

Во кинеска кунг-фу академија,  која е најголема секојдневно се изучуваат и усовршуваат боречки вештини. На површина од 730.000 квадратни метри се простира Академијата, која е формирана во 1978 година. Во видеото со наслов „36.000 деца со кои не сакаш да...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Флојд Мејведер даде 88.500 долари за погребот на Џорџ Флојд

Легендарниот шампион во боксот Флојд Мејведер честопати беше критикуван за начинот на кој ги троши парите. Сепак, трагичната приказна на Xорџ Флојд очигледно го...

Боксерот кој го пензионира Мајк Тајсон работи како дрвосечач

Кевин МекБрајд во 2005 година го прати во пензија легендарниот Мајк Тајсон. Ирскиот боксер го совлада Тајсон на 11 јуни 2005 година со прекин во...

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...