Самбото востанови Ден на фер-плеј

Од 2020 година самбо го слави Денот на фер-плејот. Датумот 7 септември е веќе повод да се слават чистите борби и да се мавта со прстот на секој обид за измама. „Не дека нема да има фер-плеј и понатаму, но...

Три злата за билдерите на Балканското првенство во Романија (ФОТО)

И покрај тримесечната забрана за работа на бодибилдинг клубовите, проблемите и несигурноста во добивање на дозвола за влез во Романија и учество на Балканското првенство за 2020, националната бодибилдинг и фитнес репрезентација во мал состав, предводена од pретседателот на...

Крав мага Македонија промовира ново видео (ВИДЕО)

Инструкторот Дарко Гоцевски објави ново видео за практичната примена израелската боречка вештина крав мага. Крав мага е боречки систем користен од многу специјални воени и полициски структури, корисен за лица кој што се занимаваат со обезбедување и блиска заштита на...

Винг чун одбрана во релана ситуација (ВИДЕО)

Кунг фу мајсторот Мирко Тодоровски објаснува неколку тест ситуации на самоодбрана, односно тестирање под притисок, што подразбира одбрана во релана ситуација. „Конец е тест - еден чекор пред реалната ситуација, самоодбрана. Откако ќе се утврди знаењето на вежбачот и познавањето...

Блеснаа билдерите на отворена сцена во парк на Државното првенство (ФОТО)

После три месечна забрана за работа на бодибилдинг и фитнес клубовите во Македонија и само еден месец од нивното повторно започнување со работа, под посебни мерки за заштита од ширење на заразата, донесени од страна на комисијата за заразни...

Ограбен музејот на еден од главните нинџа кланови

Сефот во кој биле чувана готовина од над милион јени на Музеј на нинџа кланот Ига во префектурата Мие, во централна Јапонија бил ограбен деновиве. Како што пренесе новинската агенција Kyodo во четвртокот, во сефот во службените простории на музејот...

Прва книга за таеквон-до ИТФ: „Патот до црн појас“ од Марјанчо Лазаревски

„Патот до црн појас“ од сабум Марјанчо Лазаревски е неговата прва книга за таеквон-до ИТФ и воопшто првата книга за овој спорт во Македонија. Книгата е излезена од печат, но поради коронавирусот промоцијата е одложена и се чека погоден...

Првата студиска група за Шодо – изворна јапонска калиграфија и Суми-е – јапонско мастило...

Горјанин сенсеи и неговиот Јамамори центар за ментална хигиена и изворни вештини повторно впишуваат историја. Имено, за прв пат во Македонија се формира и започна со практика првата студиска група за Шодо – изворна јапонска калиграфија и Суми-е –...

Костовски: Ваков сениорски тим е гордост за македонскиот олимписки спорт

Момците од фотографијата на ТКД Бутел од Скопје се за респект, но и стасни момци кои ги освојуваат срцата на девојките. Оваа екипа предводена од главниот тренер Борче Костовски, како и неговиот брат Дарко Костовски, до сега вкупно има...

Златко Неделковски подготвува самозаштита од нож и остар предмет (ВИДЕО)

Во денешно време се повеќе има напади врз граѓани кои се прободени со нож или остар предмет, во таа насока грандмастер Златко Неделковски одлучи, по долгогодишно испитување и неговата 50-годишна работа со боречките вештини, да направи видео материјал за...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Мечот Усик – Чисора на 31 октомври

Александар Усик ќе се сретне со Дерек Чисора на 31 октомври, официјално објавија организаторите на мечот. Тешкашкиот судир првично беше закажан за 23 мај, но...

Кормиер предвиде: Чимаев ќе освои две титули догодина

Даниел Кормиер му предвидува светла иднина за чеченско-шведскиот борец Хамзат Чимаев. Коментаторот на УФЦ, до неодамна двоен шампион, гледа дека новата ѕвезда на организацијата...

Конор Мек Грегор падна на ранг-листата на УФЦ

Ирскиот борец Конор Мек Грегор падна на ранг-листата во лесна категорија на УФЦ. „Ноториус“ е рангиран на петтото место во лесна категорија на ажурираната...

Како ќе реагира Хабиб кога ќе прокрвари, прашува Гејџи

Џастин Гејџи ветува дека Хабиб Нурмагомедов ќе крвари на нивната средба за титлата во лесна категорија на УФЦ 254. Геџи е еден од најагресивните борци...

Ковингтон сака да се пресмета со Леброн Џејмс

УФЦ борецот Колби Ковингтон воопшто не се воздржа во нападите врз ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс. После неговата победа минатиот викенд, Ковингтон му...