Европските квалификации во борење одложени

Европските квалификации во борење за Олимписките игри во 2020 година од 19 до 22 март во Будимпешта, Унгарија, се одложени поради коронавирусот. Притоа се одложени и Светскиот квалификации наречени „Последна шанса“ во Софија, Бугарија, закажани од 30 април до...

Балканец се враќа со шест трофеи од Приштина (ФОТО)

Денеска на Меѓународниот турнир во Приштина младите борчи на Балканец имаа забележителен успех освојувајќи четири први места и по едно втор и трето. Медалите...

МОК и Иницијаторите се договорија – промените минуваат мирно и без потреси

Претседателот на Боксерската федерација на Македонија, Примислав Димовски, еден од иницијаторите за промени во Макеоднскиот олимписки комитет, објави крај на препирките за превласт во најважата спортска институција во државата.

Олмпија успешната година ја заврши со 6 медали во Ќустендил (ФОТО)

На штотуку заврши новогодишен меѓународен турнир за деца во борење грчко-римски стил „Ќустендил 2019“ борачите на Олимпија освоија шест медали – 2 златни, 2 сребрени и 2 бронзени. Во екипна конкуренција Олимпија...

Традиционалниот борач Кристијан Штуки го победи Рожер Федер за „Спортист на Швајцарија 2019“

Во годината која што изминува Роџер Федерер не е најдобар швајцарски спортист. Оваа информација сама по себе е водечка вест во швајцарските медиуми.  Федерер не успеа по осми пат...

12 медали за Балканец „Трофеј шампиони боречки легенди“ во Радовиш

Младите борачи на Балканец, родени 2003-2007 година, освоија 12 на Меѓународниот турнир во борење „Трофеј шампиони боречки легенди“ во организација на БК Бучим од Радовиш Златни медали освоија: Зоран Шоров...

Бронза за Стефан Штерјов во Молдавија

Стефан Штерјов го освои бронзениот медал на Меѓународниот турнир во Кишињев - Молдавија. Стефан две победи е поразен во полуфиналето со резултат 2-1, па во борбата за трето место извојува победа...

Садулаев е дисквалификуван 4 месеци

Меѓународниот шампион во слободен стил Абдулрашид Садулаев е дисквалификуван веќе четири месеци од Меѓународната федерација за борење (УВВ/UWW) за кршење на правилата со кои се регулира опремата на спортистите за време на...

Борачите на Безбедност и 7 Мај Тигар со четири одличја во Белград

На Меѓународниот турнир во борење слободен стил и женско борење „Победник“ во Белград (Палилула), Србија, натпреварувачите на Безбедност и 7 Мај Тигар освоија 1 злтаен, 1 сребрен и 2 бронзени медали.

Петка за Вардар во Белград – 3 злата и 2 сребра

На меѓународниот турнир во борење „Победник“ во Белград-Србија, борачите на Вардар освоија 5 медали - 3 златни и 2 сребрени. Медалите ги освоија:...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...