Нуров идната сеозна ќе настапува во Бундес лигата

Македонскиот репрезентативец од редовите на Вардар, Могамедгаџи Нуров (-97 кг), кој освои  бронза на Светското првенство и обезбеди олимписка норма, од идната сезона 2020/2021 ќе настапува во Бундес лигата за РСВ Ротацион Грајз, јавува Вардарфанс.мк. Германскиот тим со гордост дека...

Николовски и Митров изедначени по бројот на државни титули, трет на листата е Коце...

Неодамна заврши Државното првенство во борење слободен стил за сениори, а интересно е тоа што борачот на Балканец од Штип, Дејан Митров, се издначи по бројот на освоени титули со Чедо Николовски....

Бобан Данов стана шампион и во џудо

Бобан Данов уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите тешкаши во нашата земја во боречките спортови, бидејќи овој пат стана државен првак во џудо.

За Купот на Македонија: Лирија води, Балканец и Бучим ја следат, Вардар чека шанса

Според се уште неофицијалните резултати за Купот на Македонија во борење, Лирија води со 215 бода пред Балканец со 161 и Бучим со 137, па следи Вардар со 94 итн.

Лазаревска и се реваншира на Стојкоска, со нестрпление се чека трет меч (ФОТО)

Македонското женско борење добива едно големо ривалство меѓу Барбара Стојкоска од 7 Мај Леов и Бојана Лазаревска од Безбедност. Вчера на Државното првенство во кадетска конкуренција Лазаревска и реваншираше на Стојкоска за...

Вардар предводен од Нуров освои 3 сениорски и 8 кадетски медали на Државното првенство...

Вардар на Државното првенство во борење за сениори освои три медали, по еден златен, сребрен и бронзен, а на Државното за кадети во Прилеп осум – 2 златни, 3 сребрени и 3...

Нуров четврти на ранг листата на УВВ

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров на најновата ранг листа на Обединетото свстко борење (ОСБ/ UWW) е на четвртото место во категоријата до 97 килограми. Нормално, на првата позиција е Абдулрашид Садуалев...

ИН МЕМОРИАМ: Бунјамин Нуиши – македонското борење изгуби талентиран борач

Само пред неколку дена напишавме дека Бунјамин Нуиши настапува на „Шалвари купот“ во Турција во традиционално борење каде што имаше натпреварувачи од 70 држави. Борачот на Тефејуз е пример за спортист. Македонското...

Прифатен приговорот на Бучим, ќе се покрене дисциплинска постапка против Ердинч Зејнелов

Приговорот на БК Бучим е прифатена од Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), со која се тврдеше дека борач на Борец бил лажно пријавен и дека им се скратени бодови. 

Александар Стојанов спортист на годината во Радовиш, а Бучим доминираше во изборот на најдобрите

Борачот на Бучим, Александар Стојанов,  е избран за „Спортист на годината на Радовиш“ за 2019 година. Воедно, Бучим доминарше во изборот на најдобрите во Радовиш.
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...