Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на Твитер. Првата борба меѓу боксерите во декември 2018 година заврши нерешено, а во втората средба на...

Бокс мечот мечот меѓу Поветкин и Вајт на 2 мај не се откажува заради...

Борбата меѓу рускиот боксер Александар Поветкин и Британецот Дилиен Вајт засега нема да биде одложена или презакажна, заради коронавирусот, соопштија организаторите. „Во моментов мечот останува во сила и не коментирано неговото поместување за подоцнежен датум“, рече човек упатен во боксот...

Дерик Џеферсон е во кома, го кутна коронавирусот (ФОТО/ВИДЕО)

Поранешниот американски боксер, Дерик Џеферсон (52) е во кома, откако беше констатирано дека е заразен со коронавирус, пренесуваат американските медиуми. Информацијата за болеста на боксерот ја потврди и неговиот син Џебри Џеферсон. „Првиот тест на коронавирус беше негативен. Мислевме дека е некој грип,...

Ентони Џошуа во самоизолација, стравува дека има коронавирус

Светскиот шампион во боксот, Ентони Џошуа (30) заврши во самоизолација од страв дека има коронавирус. Тој беше испратен таму од британскиот принц Чарлс. За него денес е откриено дека има присуство на коронавирус, а Џошуа неодамна беше во друштво на...

Мечот Фјури-Вајлдер одложен

Третиот меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер, закажан за 18 јули во Лас Вегас, е одложен. Новинарот на ЕСПН, Дан Рафаел, тврди дека има промени во плановите поради пандемијата на коронавирус. „Дефинитивно нема да биде тогаш“, рече Боб Арум. „Ние...

Фјури пред реваншот со Вајлдер ја вратил британската лиценца и со тоа останал вон...

Пред боксира за титулата на ВБЦ, Тајсон Фјури ја заменил лиценцата. Онаа која што му ја издаде Британскиот боксерски борд за контрола ја замнил со онаа на американската држава Невада и со таа лиценца го освои шампионскиот појас во тешка...

Велика Британија забрани бокс мечеви до крајот на април! Џошуа-Пулев не е одложен

Британскиот боксерски совет ја продолжи забраната за професионални бокс мечеви во Велика Британија до крајот на април, заради препораките на владата и лекарите. По забраната за боксерски гала вечери во Велика Британија до крајот на април, промоторот Еди Херн објави...

Усик: Кога ќе почуствувам дека не ми се тренира повеќе ќе размислувам за кариера...

Поранешниот светски шампион во полутешка категорија Александар Усик, кој на 23 мај има закажан меч во тешка категорија со Дерек Кисора, изјави дека сè уште не размислува да стави крај на спортската кариера. Според Украинецот, по пониската категорија тој...

БТ Спорт: Како Тајсон Фјури го поминува времето во изолација (ВИДЕО)

Во моментов, сите спортски настани паузираат поради епидемијата на коронавирус, а на многу луѓе не им се допаѓа, но немаат друг избор. Многу од претстојните натпревари во боречките спортови се одложени на неодредено време. БТ Спорт реши да ги...

Усик: Сакам борби со Џошуа и Фјури

Александар Усик уште еднаш ја демонстрира високата самодоверба и си постави цел да се бори со двете најголеми имиња во тешка категорија - Тајсон Фјури и Ентони Џошуа. Украинецот треба да се сретне со Дерек Чисора на 23 мај, при...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Лобов: Мек Грегор може да го победи Хабиб во втората пресметка

Артем Лобов верува дека Конор Мек Грегор може да го победи Хабиб Нурмагомедов. Тие се бореа на крајот на 2018 година и Хабиб доминираше...

Хабиб го покажа местото каде што тренира цел живот

Хабиб Нурмагомедов продолжува да тренира напорно за борбата закажана за 18 април. Шампионот во лесна категорија ќе го пречека Тони Фергусон, а локацијата сè...

Фјури и Вајлдер ќе се борат во октомври

Третиот меч меѓу Британецот Тајсон Фјури и Американецот Дионтеј Вајлдер ќе се одржи во Лас Вегас на 3 октомври, изјави новинарот Мајк Копингер на...

Спортистите кои обезбедија норма за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната...

Спортистите кои веќе се квалификуваа на Летните олимписки игри во Токио 2020 пред натпреварувањата да се одложат, ќе ги задржат своите места кога форумот...

Вајт ветува историски спектакл со Хабиб и Тони по поминувањето на коронавирусот

Сите професионални спортови во САД се во прекин поради коронавирусот, но претседателот на УФЦ Дана Вајт верува дека УФЦ спектаклот кој е закажан за...