Три години затвор за поранешниот боксерски шампион

Поранешниот светски шампион во бокс, Феликс Штурм, е осуден на три години затвор, откако беше прогласен за виновен за затајување данок, објави судот во Келн. 41-годишниот Штурм затаил даноци повеќе од милион евра 2008-2010 година, како и во 2013 година....

Тајсон: Околу мене седум проститутки, а јас мешам кокаин, вијагра, марихуана и виски!

Поранешниот шампион на светот во бокс, Мајк Тајсон, опишал како своевремено се борел со дрогата и депресијата. Така објаснил како се чувствувал во 2009-та година, признавајќи дека бил под дејство на дрога помешана со големи количини на алкохол. Раскажал како една...

Пред 53 години на денешен ден Мухамед Али кажа НЕ на убивањето во Виетанам

Мухамед Али, еден од најдобрите боскери на сите времиња, стана уште поголем херој кога одби да учествува во војната против Витенам. Стана херој кај американската јавност. Големиот Мухамед Али на 29 април 1967 година одби да учествува во војната против...

Србија домаќин на Светското првенство во бокс идната година

Меѓународната аматерска боксерска федерација, АИБА, ѝ го одземе Светското првенство на Индија и го додели на соседна Србија, односно на Белград. Белград ќе биде домаќин на Светското првенство во бокс следната година откако Меѓународната аматерска боксерска федерација одлучи да им...

Мухамед Али му задал „пријателски“ удар во ребра на Тајгер Вудс

Славниот голфер Тајгер Вудс вели дека имал една интересна средба со легендата на боксот, Мухамед Али во 2004 година, кога бил подготвен за тепачка, пред да сфати со кого има работа. Актуелниот Мастерс шампион се пријавувал во хотелот „Хилтон“ во...

Сензација – марихуната на Мајк Тајсон ќе ја спасува Барселона

Барселона е очајна и требаат пари а утеха и спас бараат во Флорентино Перез и  Мајк Тајсон, кои сакаат да вложат пари со цел да се смени името на стадионот „Камп ноу“. Најавено е дека дел од приходите ќе...

Руски рапери се подготвуваат за бокс меч

Руската боксерска федерација е подготвена да организира бокс меч меѓу популарните рапери Баста (Василиј Вакуленко) и Тимати (Тимур Јунусов). Умар Кремлев, кој е претседател на Руската боксерска федерација, изјави за ТАСС дека се подготвени да инвестираат во битката меѓу двајцата...

Еден разговор со Мејведер чини 1.500 долари

Флојд Мејведер е еден од најпопуларните спортисти на денешницата, но во исто време и омразен поради некои негови потези. Непоразениот боксерски шампион е исклучително богат, успешен и тоа не го крие, напротив го покажува во секоја можна прилика, а...

Витали Кличко беше и кик бокс шампион! (ВИДЕО)

Витали Кличко три пати ја освојуваше титулата во тешка категорија и беше познат по својата доминација во рингот која заврши со неговото пензионирање, но пред да стане боксерска ѕвезда, тој беше и фантастичен натпреварувач во кик бокс. Украинецот, кој е...

Мајк Тајсон: Станувам наутро, пушам трева и одам во рајот

Легендарниот шампион во боксот Мајк Тајсон празнуваше 4/20, што е термин за кодови и сленг, потекнува од Северна Америка. Овој термин се користи за да се однесува на употреба на канабис или да се идентификува со културата на канабис....
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...