Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може целосно да се посвети на подготовките за одбрана на појасот. Лично, „Орелот“ поминува многу тешко...

Конор Мек Грегор: Јас сум најголемиот во ММА – навикнете се

Конор Мек Грегор уште еднаш се прогласи за најголем во историјата на ММА. Поранешниот двоен шампион е мотивиран од функцијата на неговиот тренер Џон Каванаг, кој го прогласи за борец кој најмногу продал во историјата на УФЦ. Каванаг објави статистика...

Пет години бега од мене, но во ринг има да го понижам како малиот...

Тајсон Фјури тврди дека Ентони Џошуа пет години бега од борба со него. Двајцата британски боксери се сопственици на сите појаси во тешка категорија. Четири се кај Џошуа, додека еден има Фјури (ВБЦ), а веќе на големо се зборува...

Тајсон ја откри тајната на својата нова младост – скапоцен третман

Снимката која што неодамна беше објавена, а на која 53-годишниот Мајк Тајсон тренира и најавува дека се враќа во рингот, па дури и во хуманитарни цели ги фасцинираше сите ширум светот. Челичниот Мајк и во 50-те години е во врвна...

Хабиб и идеален кандидат за претседател на Дагестан

Светскиот шампион во ултимејт фајт во лесна категорија Хабиб Нурмагмедов би бил идеален кандидат за претседател на руската република Дагестан. Ова беше кажано во политичка анализа на една дагестанска телевизија врз основа на податоци врзани за политичката ситуација таму. „Клучните...

Мек Грегор прифаќа борба со легендата Андерсон Силва (ФОТО)

Легендарниот Андерсон Силва е најстариот УФЦ борец со 45 години. Иако во последните осум борби има шест порази, поранешниот шампион во средна категорија не планира да се пензионира и бара нов противник. Како потенцијален следен ривал се шпекулира името на...

Ѓуро Илиќ: Побрза консолидација за реализација на програмата и експанзија на реалното аикидо

Овие три месеци спортот е во целосен застој, па затоа се почесто се поставува прашањето како да се продложи. Забраната за движење се укина, но се уште нема одбрение за тренирање, како што беше најавено, прво во поединечните спортови....

Вајт и Поветкин добија нов датум за борба

На Дилиен Вајт (27-1, 18 КО) и Александар Поветкин (35-2-1, 24 КО) добија нов датум за да се борат за титулата привремен шампион во тешка категорија на ВБЦ. Јамајканецот ќе ги ризикува појасот и позицијата на задолжителен предизвикувач на Тајсон...

Ѕвездите на УФЦ огорчени од бруталното убиство на црнец од полицијата

Во последните неколку дена општество во Минеаполис е потресено откако еден полицаец убил црнец за време на апсењето. Ова се случи во понеделникот вечерта, кога полицијата одговори на сигналот за „фалсификување во тек“. Пристигнуваат и го гледаат осомничениот како...

Кличко ќе си ги добие појасите кои ги загуби против Фјури

Во ноември 2015 година, Британецот Тајсон Фјури стави крај на децениското владеење на украинскиот боксер Владимир Кличко. Фјури успеа да го совлада Кличко во одлична борба, а со тоа ги зема појасите во ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО верзиите. Сепак,...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...