Вондерлеј Силва поднесе тужба против Атлетската комисија на Невада!

Легендарниот Бразилец, Вондерлеј Силва, се уште не се помири со доживотната суспензија што му е изречена од страна на Атлетската комисија на Невада, поради бегање од не најавен допинг тест пред натпреварот со Каел Сонен.  Силва тргна во војна со...

Џудо светот е во жалост, почина Хитоши Саито

Џудо семејство е во жалост, бидејќи двократниот олимписки шампион и поранешен тренер на национален тим на Јапонија, Хитоши Саито, почина на 54 години, по битката со ракот.  Саито, кој освои златни медали на Олимписките игри во Лос Анџелес 1984 и...

Ронда Русеј: Ми беше совршено момче, а го направи следното…

УФЦ шампионoт, Ронда Русеј, во неодамнешното интервју за ТМЗ потврди дека нема момче. Но, она што пособено не насмеа е нејзина искрена исповед, за нејзиното совршено момче што направило, таа мораше уште истиот момент да му „заблагодари“.  Како што вели...

Пакијао: Лесно ќе го совладам Мејведер!

Филипинецот Мани Пакијао ја продолжува војната на зборови со Флојд Мејведер. Се очекува двајцата наскоро да потпишат договор за борба меѓу себе, а тоа е најочекуваниот бокс натпревар во историјата. Филипинецот не губи време и го напаѓа својот американски...

Кро Кап потпиша за УФЦ!

  Откако меѓународните медиуми ја пренесоа веста дека Кро Кап повторно, по трети пат, потпишал договор со УФЦ, потврдата пристигна и од официјалниот веб-сајт Филиповиќ.На неа осамна пораката со која се открива кога прв пат ќе се бори, а тоа...

Иван Јанев од Спартак потпиша за Бучим-Радовиш

До 30 јанураи е предониот рок во борењето. Засега, најинтересен е трансферотна еден од најталентираните борачи на БК Спартак од Кочани, Иван Јанев. По десет години верност на Спартак тој потпиша за БК Бучим-Радовиш од Радовиш. „Иако немав намера да...

Еспиноз ги посети JOC, Nipon Budokan i TOCOG

На 9 јануари претседателот на ВКФ, Антонио Еспиноз, ги посети госдподата Цунеказу Такеда (претседател на Јапонскиот олимписки комитет-ЈОК), Јоширо Мори (претседател на TOCOG) и Јошио Мифуџи (директор/генерален секретар на Нипон Будокан). Здружената оперативна команда и TOCOG се клучните организации...

Браќата Кличко за Богојавление се капеа во ледените води на Дњепар!

Светскиот шампион во бокс во тешка категорија, Владимир Кличко и неговиот постар брат Виталиј - поранешен светски шампион во тешка категорија, кој е актуелен градоначалник на Киев, учествуваа во Денот на крштевањето-Водици. Традиционално на овој празник е прифатено да се...

Мајак Тајсон пропеа на новиот албум на Мадона! (ВИДЕО)

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон (48) зел учество во новата песна на Мадона. Албумот на поп ѕвездата „Rebel Heart“ ќе биде издаден на 10 март оваа година. Песната наречена „Iconic“, Мадона ја пее заедно со Мајк...

Фунакоши Гичин најдобар во ката тимови, Форца втора во кати на Гранд при Кроација!

  Каратистите од Македонија имаа успешен настап овој викенд на меѓународниот турнир „Гранд при Кроација“ во Самобор, Хрватска. Еден од најуспешните беше Абдурахим Идризи од КК Форца од Скопје, кој освои две први места. Идризи во конкуренција на помлади кадети...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...