Хамикоев го чека пеколен ден!
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Timur Hamikoev na EI merenje

Утре од нашите спортисти на борилиштата на Европските игри во Баку ќе се појават каратистот Мартин Несторовски и борачот во грчко-римски стил Тумур Хамикоев. Посовојувањето на бронзениот медал на Емил Павлов и тие се мотивирани да дадат се од себе и да обезбедат медали од оваа врвна приредба.Timur propusnica na EI

Хамикоев ако го мине 1/16 финалето, во 1/8 финале го чека бронзениот од Светското првенство Ненад Зугај од Хрватска.

-Расположени сме да дадеме голем отпор на Ненад Жугај , борацот со најзвучни титули во хрватскиот тим. Добро ги познаваме борачите, кои можат да се добијат на патот до Финалето. Дојдовме со желба да победиме и да ги израдуваме македонските љубители на борењето и на спортот, – вели селекторот во грчко-римски стил Љубиша Пешко

Како што вели Пешко, Тимур релаксирано и во добро расположение ги следел деншните финални борби во карате. Тој од вообичаеното оди порано на спиење поради различната временска разлика од 3 часа.

Pesko i Zubairtov so efendiev

-Доколку го поминеме бронзениот на Светското, Зугај, ни следува јакиот и искусниот Апс Еерик од Естонија. Утре не очекува пеколен ден, за да стигнеме до полуфиналето, каде што не чека моментално најдобриот борач на планетава Русинот Давид Чакветадѕе (-85 кг), – истакнува селекторот Пешко.

Борбата е некаде околу 7:30 часот по наше време, а останатите борачи настапуваат на 17-18 јуни.

ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone