Фаворитот Сесвете го претрпе првиот пораз од Радник 4-12 (ФОТО/ВИДЕО)
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Боксерите на Сесвете го претпеја првиот пораз во петото коло на Регионалната бокс лига. Фаворитот за титулата Сесвете загуби од Радник од Бјелина 12 – 4.

Сесвете се крајно незадоволни од судењето на средбата помеѓу Дамир Плантиќ и Џемал Бошњак, на кого судиите му дадоа победа на домашниот боксер покрај подобрата изведба на Пламтиќ. Во знак на протест против судењето, Марко Богдановиќ одби да излезе на рингот и да се бори во супертешка категорија со Дашо Шимеуновиќ.

Во уште еден меч кој можеше да оди на другата страна, шампионот на Босна и Херцеговина, Адем Фетаховиќ, го победи хрватскиот шампион во категоријата до 69 кг, Марко Зељко.

Veni, vidi, vici. Pobjeda prekidom u 35oj sekundi meča 💪💀

Posted by Alen Babo Babić on 2017 m. gegužė 21 d.

Стипан Претњача ја постигна петата победа во Лигата, а втората победа на Сесвете и ја донесе Ален Бабиќ, кој со прекин за 35 секунди го совлада Елвир Шендер.

Работник Бијељина – Сесвете 12 – 4

-56 кг Нандор Цока – Игор Петрот (одлука на судиите)
-60 kg Стипан Пртенњача – Себастијан Шаќири (одлука на судиите)
-64 кг Роберт Кони – Матеј Шимец (одлука на судиите)
-69 кг Адем Фетаховиќ – Марко Иван (одлука на судиите)
-75 кг Един Авдиќ бб (немаше претставник)
-81 кг Џемал Бошњак – Дамир Плантиќ (одлука на судиите)
-91 кг Alen Бабиќ дефиниција. Елвир sendro (ТКО, Р1)
+91 кг Дашо Симеуновиќ  Марко Богдановиќ (ББ)

Војводина/СпартакЛозница 10 – 6

56 кг Саша Сулјиќ – Вељко Глигориќ 0 – 3/0 – 2
60 кг Милош Јанковиќ – Вања Бачиќ 2 – 1/ 2 – 2
64 кг Михаил Југовиќ – Дамијан Грмуша 0 – 3/2 – 4
69 кг, Петар Стошиќ – Милан Фодор 0 – 3/ 2 – 6
75 кг Џон Алексиќ – Варнава Хегји ВО / 2- 8
81 кг Александар Костиќ – Денис Меметовиќ 0 – 3 / 2 – 10
91 кг Bepo Филипи – Михаљ Тарноци AB (втор круг) / 4  -10
+91 кг Владан Бабиќ – Немања Столиќ KO (втор круг) 6 -10

Пинк Пантер  Славија 10-6
-56 кг Александар Ристовски – без противник 3-0
-60 кг Јасин Лама – Никола Ивановиќ 3-0
-64 кг Денис Муаремовски – Слободан Јекиќ 3-0 (ТКО, Р2)
-69 кг Дејан Ристевски – Јован Стјепановиќ 0-3
-75 кг Гоце Јанески – Един Сејдиновиќ 3-0
-81 кг Никола Арсов – Петар Мавковиќ 0-3
– 91 кг Марко Доциќ – Зоран Радиќ 0-3
+91 кг Димитар Ташков – Бранислав Даниловиќ 3-0 (ТКО, Р1)

5.коло
РадникСесвете 12 – 4
Пинк Пантер – Славија 10-6
Војводина/Спартак – Лозница 10-6
Лазревац беше слободен

Табела:

1.Сесвете 8 бода
2.Радник 6 бода
3.Спартак 6 бода
4.Лозница 4 бода
5.Славија 2 бода
6.Лазаревац / Металац 2 бода
7.Пинк Пантер 2 бода

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone