Теди Рине – цар на џудото, 10 пат светски првак во апсолутна категорија (ВИДЕО)
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Легендарниот џудист Теди Рине по десети пат сатана светски првак во апсолутна (отворена) категорија (+100 кг) на Светското првенство во Маракеш во Мароко, откако во финалето го совлада Белгијанецот со бугарско потекло Тома Никифоров со 2-0.

Легендарниот Французин е носител на осум светски, пет европски и две олимписки титули. Никифоров не успеа да победи еминентниот ривал, но беше достоен противник во финалето.

FINAL
RINER, Teddy (FRA) vs. NIKIFOROV, Toma (BEL)

BRONZE MEDAL MATCHES
OJITANI, Takeshi (JPN) vs. KAGEURA, Kokoro (JPN)
GARCIA MENDOZA, Alex (CUB) vs. GRANDA, Andy (CUB)

FINAL RESULTS
1. RINER, Teddy (FRA)
2. NIKIFOROV, Toma (BEL)
3. GARCIA MENDOZA, Alex (CUB)
3. OJITANI, Takeshi (JPN)
5. GRANDA, Andy (CUB)
5. KAGEURA, Kokoro (JPN)
7. BATTULGA, Temuulen (MGL)
7. MIKHAYLIN, Alexander (RUS)

 

 

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone