Тајсон Фјури ја тужи Британската антидопинг агенција
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Tajson Fjuri nesto pokazuva so prstite

Светскиот шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури, ќе ја тужи Британската антидопинг агенција поради обвинувањата дека користел допинг.

Фјури (27 г.) беше обвинет за употреба на забранети супстанции на 24 јуни по мостра земена во февруари 2015 година – девет месеци пред натпреварот со Владимир Кличко, во кој Фјури ја освои свеската титула и му ги зеде шампионските појаси на Украинецот.

Адвокатите на Фјури, сепак, ги оспорија резултатите од тестовите и започнаа процедура во Врховниот суд. Заедно со Тајсон Фјури обвинет за употреба на Nandrolone е и неговиот братучед – Хју Фјури, кој исто така е боксер

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone