Русија настапува во полн состав во таеквондо и џудо на Олимпијадата во Рио
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Rio 2016 grad i napis

Русија ќе учествува во полни состави на олимписките натпревари во таеквондо, џудо и веслање. Светските федерации во овие спортови дозволија на спортистите од земјата со освоени квоти да се вклучат на Игрите во Рио 2016.

Поради скандалот со наместени тестови од Московската антидопинг лабораторија во есента минатата година, МОК одлучи секоја одделна меѓународна федерација самостојно да одлучи дали да дозволи учество на руски спортисти на Олимпијадата од 5 до 21 август.

Русија има освоени 3 квоти за турнирот во таеквондо, 6 во веслање и 11 во џудо.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone