Несторовски го освои првиот бронзен медал за Македонија!
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Martin na proglasuvanje

Мартин Несторовски го освои бронзениот медал на Европското првенство за сениори во Истанбул, Турција. Тој во категоријата над 84 килограми во борбата за бронзениот медал го совлада Фелипе Реис од Португалија со судиска одлука откако борбата заврши 1-1.

Ова е прв медал за Македонија на ЕП, имаме уште три шанси: Емил Павлов, ката тим и борби екипно, обете во женска конкуренција.

Вториот бронзен медал во оваа категорија го освои Јонатан Хорне од Германија.

Претходно, во четвртокот, Несторовски беше подобар од Лари Менгел (Естонија) 1-0, Микаил Давидов (Русија) 4-3, Шахир Атамов (Азербејџан) 0-0 –со судиско изјаснување, а за пласман фо финалето беше поразен од Слободан Битевиќ од Србија со 1-0.

ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone