Нгану: Сега кога вистинскиот првак е на пат, Миочиќ нема уште долго да биде шампион
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Френсис Нгану (11-1, 6-0 УФЦ) многу брзо го помина патот од непознат борец до УФЦ предизвикувач за шампионската титула на УФЦ во тешка категорија.

31-годишниот Камерунец дури кон крајот на 2013 година ја почна ММА кариерата, а за десетина дена во Бостон ќе го предизвика шампионот на УФЦ, Стипе Миочиќ.

„Вие велите дека тој е шампион со причина, да првак е со причина. А причината е таа што вистински шампион се уште не е дојден. Сега кога вистински шампион е на пат Миочиќ нема долго да биде да биде првак“.

„Предаторот“ е роден во Камерун, а пред да се пресели во Лас Вегас живеел и тренирал во Франција. Вели дека успехот не го изненадил.

„Понекогаш ми се чини дека сето тоа е нормално, бидејќи верував во себе и пред дебитои во УФЦ. И пред да започнам да се занимавам со спорт верував дека можам да направам нешто големо. Ова е веројатно причината зошто почнав со MMA- кога имате тоа чувство кое не можете да и го објасните на другите, најдобро е да и покажете“.

Нагану е убеден дека ќе успее да го сопре Миочиќ, НЦАА борачот на 1-та дивизија, ако одлучи да се бори со него.

„Секак дека тој е добар борач. Но, малку со мојата техника и снага може да го запрам каде било и кога било. Ќе го сопрам секој негов обид. Секаде ќе поставам стапици, за да може самиот да се навлече во стапица“.

„Не сакам само да го победам Стипе и да станам шампион. Не, се радувам што ќе направам нешто навистина посебно. Не знам уште што, но можеби нешто што никој досега не го направил“.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone