Мартин Стојанов и Ријад Реџепи поразени на Европското првенство
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

EP Subotica
Во првото коло на Европското првенство за кадети, што се одржува во Суботица, Србија, македонските борачи Мартин Стојанов и Ријад Реџепи беа поразени.

Мартин Стојанов од Балканец, кој е најмладиот учесник на ЕП, загуби во категоријата до 42 килограми од Полјакот, Кристијан Брзински. Полјакоот победи со 9-4 на поени. Македонскиот борач во финишот од средбата се обиде да направи пресврт, кога противникот беше во водство со 7-4, но неуспешно. Сепак, Мартин Стојанов и покрај поразот остави добар впечаток. Во оваа категорија, во финалето се пласираа претставниците на Турција и Грузија.
Во категоријата до 50 килограми, Реџепи загуби од претставикот на Франција, Марвин Језа со 6-2. Утре на програмата ќе се појави нашата најголема надеж, Елмадин Сејфулаху.

ipon.mk/К.М.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone