Ефтимов и Вејсели без медали од „Купот на Републиките“ во Истанбул
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Столе Ефтимов (-84 кг) и Фати Вејсели (60 кг) иако не освоија медали на силниот Меѓународен турнир во борење „Купот на Републиките“ во Истанбул, Турција, добро се изборија, велат од нашиот табор. Вјесели во борбата за бронзениот медал загуби од турски борач, а Ефтимов е поразен од Украинец со 11-3, односно технички туш во втората рунда.

Во втортата борба за медалот не му досудиле 4 бода. Во првата рунда водел со 6-2, а конечниот резлутат е 8-12. Но, ако ги добил 4-тите бода ќе било нерешено. Инаку турскиот борач го освоил првото место и сите ги победувал со 10-0.

Да потсетиме дека завчера Теодор Темелковски (-55 кг) го освои бронзениот медал.

Темелковски во првото коло беше слободен, а во второто загуби од претставникот на Узбекистан, но во борбата за бронзениот медал го совлада репрезентативецот на Бугарија.

Ipon.mk/В.Д.

 

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone