Димитар Георгиев е пред хет-трик на светските титули!
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Dimitar na sp VO bELGRTEA

Димитар Георгиев во категоријата до 74 килограми во кик лајт го совлада словенецот Марјан Блохар со 3-0 на Светското првенство во кик бокс за сениори во Белград-Србија.

Димитар има уникатна шанса да направи хет-трик на светскиот трон по титулите од 2011 и 2013 година да ја додаде и оваа.

Nenad Manojlovski na SP Belgrad

Да потсетиме дека и Ненад Манојловски (-69 кг) се пласира во финалето во кик лајт, совладувајќи го Шпанецот Рубен Сендин Онига на со поголема разлика на поени. Стефани Тодорова (кик-лајт) беше поразена полуфиналето од Николе Перона од Италија во категоријата до 60 кг со 3-0, така што остана со бронзениот медал.

Манојловски во борбата за златниот медал ќе се сретне со Турчинот Искендер Челеби.  Во истата дисциплина, кик-лајт (до 74 кг), Георгиев ќе ја брани титулата против Полјакот Јержи Вроски.

Македонија има обезнедено најмалку два сребрени медала и еден бронзен.

Финалните борби се утре.

ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone