Боксерската легенда Мани Пакијао стана полковник во армијата на Филипините
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Филипинскиот боскер Мани Пакијао по сенаторската политика во парламентот на Филипините, сега е во нова улога – полковник во армијата на својата држава. Осумкратниот светски боксерски шампион, кој неочекувано ја загуби титулата во јули по поразот од Австралиецот Џеф Хорн, доби понуда да се активира во армијата.

Пакијао досега имаше чин на потполковник во резервниот состав на филипинската армија, а сега е унапреден во полковник.

„Можам да се пофалам дека од денеска сум промовиран во полковник во армијата на Филипините“, изјави Мани Паквајо.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone