Бобан Данов на делба на 5-8-то место на Светското првенство во самбо (ФОТО/ВИДЕО)
Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone

Бобан Данов имаше успешен старт на Светското првенство во самбо во Сочи, Русија, совладувајќи го со технички туш во првата борба Кумара Асантха од Шриланка во категоријата над 100 килограми.

Данов поведе со 1-0, па 3-0, 7-0 и стигна до 9-0, со што борбата заврши.

Во четвртфиналето се сретна со камерунскиот претставник Клод Куамен кој по една акција поведе со 0-4, а Данов успеа да намали 1-4 и 2-4, при што до крајот не успеа да дојде до поени, бидејќи клод се покажа дека е многу искусен и силен, но и потежок и повисок. Камерунецот го совлада Хакмојон Исмоилов од Узбекистан. При водство на Узбекистанецот од 4-2 Куамен направи акци и го тушираше Исмоилов. Победник во оваа категорија е Артем Осипенко од Русија кој во финалето го совлада Набимухамад Хоркашев од Таџикистан со 1-0.

Во конкуренција на 20 самбо борачи Данов во дебитантскиот настап го дели 5-8 место.

Women

1. Russian Federation (5 gold, 1 silver, 2 bronze; total – 8 medals)

2. Belarus (2 gold, 3 silver, 2 bronze; total – 7 medals)

3. Ukraine (1 gold, 1 silver, 2 bronze; total – 4 medals)

Men

1. Russian Federation (6 gold, 1 silver, 2 bronze; total – 9 medals)

2. Tajikistan (1 gold, 2 silver, 1 bronze; total – 4 medals)

3. Armenia (1 gold, 2 bronze; total – 3 medals)

3. Kazakhstan (1 gold, 2 bronze; total – 3 medals)

Combat SAMBO

1. Russian Federation (6 gold, 1 silver; total – 7 medals)

2. Kyrgyzstan (1 gold, 2 silver, 2 bronze; total – 5 medals)

3. Republic of Korea (1 gold, 1 silver; total – 2 medals)

3. Armenia (1 gold, 1 silver; total – 2 medals)

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...

Сподели...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone